Student council

Anmol Sharma (Head Boy)

Antriksh (Head Girl)


RAINBOW INTERNATIONAL SCHOOL

INVESTITURE CEREMONY {Launching future leaders} 2019-20

HOUSES   (GEMS)

House Teacher Incharge Captain Vice- Captain
Garnet Mrs. Renu Sonia
(XII Rose)
Priya
(XI Aster)
Emerald Mrs. Neelam Sharma Nikita Sharma
(XII Tulip)
Muskaan
(XI Rose)
Morganite Mrs. Anju Ch. Ananya Nagpal
(XII Tulip)
Kritika
(XI Tulip)
Sapphire Mrs. Chanda Thakur Disha Kaushal
(XII Tulip)
Prince Kapta  
(XI Tulip)

STUDENT COUNCIL


Head Girl(senior)
{+2}
Antriksh (XII Aster)
Head Boy(senior){+2} Anmol (XII Lotus)
Dy. Head Girl{+1} Shreya (XI Rose)
Dy. Head Boy{+1} Radhan (XI Lotus)
Head Girl (junior)
{8TH}
Hitakshi (VIII Lotus)
Head Boy(junior)
{8TH}
Mridul (VIII Lotus)
President  
Vice President  

DIFFERENT CLUBS

Sr. No     CLUBS Teacher Incharge CAPTAIN VICE CAPTAIN MEMBERS
1 Speaking club Mrs. Richa Sharma Shivangi Jaryal Himanshu Bhatia (IX Lotus)  
2 Writing club Ms. Arti Paniyal Pranay
(XI Lotus)
Kanishk  
(IX Lotus)
 
3  Reading club Mrs. Radhika Jahanvi Dhar
(X Lotus
Sneha Katoch    (IX Rose)  
4 Sports Mr. Parveen Vikram
(XII Tulip)
Sakshi
(XI Rose)
  1. Paridhi(XI)
  2. Rajat (XII)
  3. Anshul Goswami (XI)
  4. Shivansh (XI)
  5. Vinayak Guleria (XI)
  6. Sejal (XI Aster)
5 Grammar Club Mrs. Neelam Sharma Akanksha Dhuper
(XII Rose)
Neerja
(XI Lotus)
 
6 Health and Wellness club Mrs. Manju Bala Yashav (XII Lotus) Aditi (XII Lotus)
  1. Akanksha (XII Rose)

 

7 Eco Club Mrs. Mona SAMAKSH KAISTHA (XI LOTUS) Srijan Sharma (XI Aster)
  1. MANIK (XI LOTUS)
  1. ABHISHEK (XI ROSE)
  1. ANUJ (X LOTUS)
  1. ADAMYA (X LOTUS)
  1. MANAT (X LOTUS)
  1. ANSHIKA (XII ASTER)
  1. Aryan Ch(XI Iotus}
  1. SHALINI (XII ASTER)
  1. DIVYA (XI ROSE)
  1. NANDINI (XI ROSE)
  1. KANIKA (X LOTUS)
  1. ANCHAL (XI ROSE)
  1. GAURAV (XI ROSE)
  1. GAURAV BHARI (XI ROSE)
  1. Akanksha saini (XII LOTUS)
8 Disaster                     Management Mrs. Vandna Verma Satyam
(XII Lotus)
Mayank
(XII Lotus)
  1. Adamya Sharma (VIII Lotus)
  2. Chirag{XII}
  3. Anita Naik [XII}
  4. Shivansh {XI}
  5. Ayush[XI}
  6. Tanvi Saini{XII}
  7. Navjot {IXL}
 
9 Swami Vivekanand Club Mrs.  Chanda Kasak Palak
  1. Kanishak
  2. Kashish
  3. Anushka Dogra
 
  10   Children Science Congress     Mr. Munish  

Aryan (XII Lotus)
  Sabhya Mahajan (XII Lotus)  
  1. Akash Jiten(XI Lotus)
  2. Ridhi (IX Rose)
  3. Sakshi Jamwal (XII Lotus)
  4. Sneha Sharma (X I Lotus)
  11   My Money {Commerce Club} Mrs. Chanda Aryan Sood
(XII Tulip)
Financial Secretary
Arushi
(XI Tulip)
Deputy Secretary
  1. Kartik (X Tulip)
  2. Daivik (X Lotus)
  3. Ashmita (IX Rose)
  4. Gauri Khosla (XII Tulip)
12 Photo Club Ms. Shilpa Sharma Shubham(XI T} Anmol Nagpal (XII Tulip)  
13 ATL Club Ms. Shehnaz Jyoti {XII } Nidhish {XR}  
14 NCC Mr. Parmjeet Akash Dhiman Nishita Sharma  
15 NSS Mrs. Sunita Batia Anmol Nagpal
(XII Tulip)
Tushar Ch
(XII Lotus)
 
14 Scout & Guide Mr. Parveen Piyush Sharma
(XI Lotus)
Paras Thakur
(XI Rose)
 
15 German Club Mr. Ravindra Sinchan
(VIII Lotus)
Anshima
(VIII Tulip)
1.Arni
2.VanshikaCh
3.Aastha
4 Prakriti
5.,Sanvi
6.Arpita
7.Anmol
8.Vasundhra
16 Bharat Vikas Parishad Ms. Ambika Avantika
(XI Rose)
Anmol Mishra{XL}